FIMALAC&Matthieu Dallon – międzynarodowy gracz w dziedzinie mediów cyfrowych i rozrywki (Webedia i Fimalac Entertainment) oraz Matthieu Dallonem – twórca ESWC i platformy Toornament (nabytej przez Webedia w 2016 r.) stworzą pierwszy europejski fundusz w całości przeznaczony dla innowacyjnych startupów z branży esportowej.

Fundusz będzie wspierać od 10 do 12 innowacyjnych przedsiębiorstw, które pracują nad rozwijaniem kreatywnych aplikacji, modów, platform i usług w grach esportowych, koncentrując się na trzech problemach:

  1. Poprawa wrażeń wizualnych: jak sprawić, by wydarzenia na żywo lub online były bardziej atrakcyjne, interaktywne, emocjonalne i ujednolicające.
  2. Rozwój monetyzacji widowni: umożliwienie klubom, organizatorom turniejów i twórcom treści generowania bezpośrednich i zrównoważonych przychodów z esportu.
  3. Optymalizacja warunków gry: od łączności z urządzeniami i nowym interfejsem HMI w celu poprawy wydajności esportu.

„Stworzenie tego wyjątkowego i pionierskiego funduszu jest świadectwem zaufania, jakie mam w rozwój esportu oraz młodych talentów francuskich i europejskich, które napędzają tę branżę. Poprzez innowacje chcemy sprostać oczekiwaniom nowych generacji w zakresie ich gier. Mając to na uwadze, inwestycja w Trust Esport stanowi dopełnienie naszych cyfrowych działań kierowanych przez firmę Webedia – francuskiego lidera i globalnego operatora turniejów esportowych – oraz naszego biznesu rozrywkowego opracowanego przez Fimalac Entertainment .” Marc Ladreit de Lacharrière CEO Fimalac

Esports to obecnie najszybciej rozwijający się segment branży gier wideo: 45% tyle wynosi średni roczny wzrost w ciągu ostatnich 3 lat, światowy obrót w wysokości ponad 1 miliarda euro w 2018 roku, który ma wzrosnąć do 20 miliardów euro w ciągu następnych 7 lat, o 2025 wg. badań firmy Berenberg, 2018 r.

Opracowanie przepisów i zarządzanie funduszem (francuski FPCI) zostanie powierzone akredytowanej przez AMF firmie zarządzającej APICAP, a Matthieu Dallon i Mathias Monribot zapewnią zaopatrzenie, pomoc i doradztwo. Po uruchomieniu, fundusz zainwestuje 20 mln EUR, a FIMALAC będzie pierwszym partnerem i sponsorem kwoty 10 mln EUR. Kilku innych głównych partnerów przemysłowych ogłoszonych zostanie jeszcze w tym roku pod koniec procesu tworzenia Trust Esport.