Gaming Disorder – Światowa Organizacja Zdrowia World Health Organisation (WHO) wpisała „gaming disorder” na odświeżoną listę klasyfikacji chorób ICD-11.
Co to jest Gaming Disorder?
Uzależnienie od gier komputerowych – gaming disorder to choroba zdefiniowana w 11 edycji międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-11. Choroba uznana została jako wzorzec zachowania w grach cyfrowych i grach video. Charakteryzuje się m.in. ograniczoną kontrolą nad graniem oraz większą prioteryzajcą grania w stosunku do innych aktywności człowieka, pomimo mogącego wystąpić negatywnego wpływu na zdrowie.
Zaburzenia muszą trwać co najmniej przez 12 miesięcy. Aby zdiagnozować dysfunkcje, negatywne wzorce zachowań muszą wystąpić w następująch obszarach:
- osobistych,
- rodzinnych,
- społecznych,
- edukacyjnych
- zawodowych.
Objawy gaming disorder
World Health Organisation wyodrębnilo trzy podstawowe objawy, które mogą wskazywać na uzależnienie od gier:
- Gracz nie ma odpowiedniej kontroli nad czasem i intensywnością grania.
- Gra staje się dużo ważniejsza niż inne obowiązki czy życiowe zajęcia.
- Gracz coraz bardziej wciąga się w świat gamingu, pomimo negatywnych konsekwencji, które za soba niesie
Temat uzależnienia od gier wideo jest kontrowersyjny. Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne (APA) nie uwzględniło uzależnienia od gier wideo w najnowszym wydaniu Podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych (DSM-5), opublikowanego w 2013 r. To było 5 lat temu i zaleca się dalsze badania w tej dziedzinie.
Branża gier video również sprzeciwia się klasyfikacji. W oświadczeniu wydanym przez stowarzyszenie Entertainment Software Association i inni przedstawiciele branży wezwali WHO do weryfikacji i zmiany klasyfikacji. Twierdzą, że uzależnienie od gier komputerowych nie jest oparte na wystarczająco solidnych dowodach.
„Miliony graczy na całym świecie, nawet jeżeli grają długo i często, nigdy nie klasyfikują siebie samych jako ludzi cierpiących na „gaming disorder.” – dr Vladimir Poznyak, WHO w wypowiedzi dla CNN.
Samokontrola – to klucz do zdrowia!
Z badań wynika, że uzależninie od gier dotyka tylko niewielką część osób, które angażują się w gaming. Osoby, które graja powinny być wyczulone na ilość czasu spędzanego przed komputerem lub konsolą w przypadku wykluczenia innych codziennych czynności. Należy też zwrócić uwagę na wszelkie zmainy w zdrowiu fizycznym lub psychicznym oraz funkcjonowaniu społecznym. Samokontrola to klucz do zdrowego życia, szczególnie w przypadku kiedy amatorscy gracze marzą o międzynarodowej karierze esportowej.
Dobrym rozwiązaniem na początek może być nowoczesny, cyfrowy trener personalny zaproponowany przez Gamer Health.