Rynek gamingowy wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to by coś miało się zmienić. Zainteresowani e-sportem zastanawiają się jak na nim zarobić Coraz częściej również pojawia się pytanie: jak zostać pro graczem? E-sportowcem? Profesjonalnym gamerem…

Na drodze do profesjonalnego grania najważniejsze to… grać! Granie musi być nie tylko rozrywką, ale także prawdziwą pasją. Trzeba dużej determinacji i dyscypliny aby dostać się na szczyt. Warto więc wcześniej upewnić się, że granie jest naszym prawdziwym celem. Bo jeśli to tylko pretekst do zdobycia sławy i pieniędzy, to można je zdobyć na wiele innych – często łatwiejszych – sposobów. Ale jeśli kochamy grać i jesteśmy w tym naprawdę dobrzy, to może czas się zastanowić nad tym jak zostać pro graczem?

Jak zostać Pro Graczem? Solo czy w drużynie?

DOTA, Counter-Strike czy League of Legends – to najpopularniejsze gry w Polsce, w których prowadzone są rozgrywki esportowe. Tytuły te (jak większość gier e-sportowych) wymagają pracy zespołowej. Dlatego umiejętności współpracy i odnajdywania się w grupie są bardzo ważne. Warto więc zrezygnować z przypadkowych zespołów i „zgrywać się” w tym samym teamie.

Oczywiście wraz z rosnącymi umiejętnościami – zwłaszcza jeśli pozostali członkowie obecnej drużyny nie poprawiają swoich osiągów w podobnym tempie – trzeba zmieniać drużynę. Pamiętaj jednak, że drużyna też może Cię wymienić, jeśli Twoja forma odstaje od reszty. Ale umiejętności wspierania się na swoich pozycjach w teamie pozostaną i będą procentować w nowym składzie, na kolejnym poziomie.

Jak się dostać do drużyny?

foto: Esportinfo.pl

Na początku trudno liczyć na zaproszenia. Może warto więc założyć drużynę samemu? Zacząć można od kolegów, ale rzadko się zdarza aby wśród znajomych móc znaleźć komplet na podobnym poziomie. Warto więc skorzystać ze strony https://dreamteam.gg. Pozwala ona kompletować załogi do League Legends, CS go, Apex Legends i Fortnite. W planach są kolejne tytuły. Strona umożliwia nie tylko skompletowanie drużyny, ale pomaga także w zarządzaniu nimi.

Jeśli jesteś na odpowiednim poziomie możesz zgłaszać się na kwalifikacje do drużyn. Jednak CV to nie najlepszy sposób na zaprezentowanie umiejętności gamingowych. Warto więc dodać link do swojego stream’a (np. na twitch, YT). Jeśli zaś chcemy trafić na łowcę talentów warto pokazać się na https://dreamhack.com. Dużo lepiej jednak zamiast czekać, aż ktoś Cię odkryje – pokazać się i zapoznać, z tymi, do których chciałbyś kiedyś dołączyć!

Aby zostać profesjonalnym graczem trzeba grać…

Niezależnie od tego czy gramy solo czy w drużynie najważniejsze w zostaniu esportowcem, to … grać! Treningi powinny odbywać się systematycznie. Liczy się nie tyle ich ilość co jakość. Doskonalenie techniki, szybkości reakcji, znajomości scenariuszy… Niezależnie od tego trzeba grać w wielu turniejach. To na nich zdobywa się niezbędne doświadczenie i kontakty.

Kolejny krok to zapisanie się do jednej z darmowych lig wybranej przez siebie gry – ESL czy Polskiej Ligi Esportowej. Po osiągnięciu pewnego poziomu w danej grze, możemy brać udział w turniejach w ramach ligi. Wraz z postępami gracza rosną też jego przychody. Pojawia się jednak pytanie:

A co ze szkołą?

Profesjonalni gracze zarabiają krocie, ale nie od razu. Kariera esportowa może być szybka, ale nie trwa długo – dlatego nie warto rezygnować z nauki. Dla osób, które chcą związać swoje życie zawodowe z gamingiem (niekoniecznie jako gracz ale np. dziennikarz; organizator czy analityk), dobrym rozwiązaniem będzie klasa o profilu esportowym.

Co robi gracz gdy nie gra?

Pro gracze duży nacisk kładą na poza gamingowe zainteresowania. Warto dbać o formę fizyczną i rozwijać się również w realu. Dzięki takiej „odskoczni” pro gracze znacznie poprawiają swoje osiągi. Może Tobie także się uda?

Emerytura esportowca

Kariera esprtowca niestety nie trwa długo, co najwyżej kilka lat. Przez te kilka lat, może oczywiście zarobić tyle, co przeciętny człowiek przez całe swoje życie albo więcej. Kariera nie trwa jednak wiecznie. W środowisku pojawiają się nowi gamerzy z coraz lepszymi umiejętnościami. Do esportowego mainstreamu trafiają coraz to nowsze gry, które swoją oglądalnością przewyższają stare, wyeksploatowane już tytuły. W esporcie jest podobnie jak w sporcie. Najlepszy gracz w NBA, Michael Jordan nie sprawdził się w Baseballu. Bokser nie zostanie koszykarzem a piłkarz siatkarzem.

Profesjonalny esportowiec jest bardzo dobry w swoim fachu – konkretnej grze np. CS:GO – której poświęcił tysiące godzin treningów. Oczywiście ma on szansę stać się mistrzem w innym tytule, ale aby to się stało, przed nim tysiące godzin treningów…

Dlatego właśnie szalenie ważnym elementym kariery profesjonalnego zawodnika esportowego jest kształtowanie swojego wizerunku – tzw. marki własnej.

Jak kształtować wizerunek PRO gracza?

Przede wszytkim kształtowanie wizerunku powinno zacząć się w trakcie kariery gracza, a nie po jej zakończeniu. Kiedy   zawodnik odnosi sukcesy i jest na szczycie, z odpowiednim personal PR-em najszybciej zbuduje wizerunek w oczach widzów i mediów.

Esportowiec powinien być autentyczny i szczery ze swoimi odbiorcami bowiem esport zapamiętuje i nie wybacza.

Ogólnodostępne media społecznościowe to doskonałe miejsce na budowanie własnej marki. Tam też bardzo szybko można narobić sobie problemów… Doskonałym przykładem esportowca, który poważnie podszedł do tematu jest znany w kraju i na świecie Jarosław Jarząbkowski – pashaBiceps. Na koncie Instagram obserwuje go aktualnie 612 tys osób.

Zakończenie kariery w danej grze wcale nie oznacza końca kariery w esporcie. Kiedy gracz zbuduje swój wizerunek i będzie rozpoznawalny i lubiany w środowisku może np. zostać trenerem drużyn esportowych bądź streamerem.

W 2020 roku do TOP 5 najpopularniejszych streamerów, licząc od największej liczby obejrzanych przez widzów godzin  w kolejności należą:

  1. Xayoo_
  2. EWROON
  3. IzakOOO
  4. H2P_Gucio
  5. PAGO3

Zarówno jedni jak i drudzy mogą pochwalić się dużą popularnością i wysokimi zarobkami. Wspomnianego wyżej pashaBicepsa można zobaczyć w wielu wydarzeniach branżowych gdzie zawsze budzi respekt i serdeczne owacje publiki. Ostatnio brał udział w premierze Cyberunka 2077 na kanale Twitcha Polsat Games:

pashabiceps cyberpunk2077

W sierpniu 2020 znana organizacja esportowa Team Liquid ogłosiła nawiązanie współpracy z najpopularniejszym, byłym zawodnikiem CS:GO z teamu Virtus.pro. Pasha miał zostać streamerem Team Liquid. Projekt przerodził się finalnie w utworzenie drużyny Liquid Biceps.

Na to wszystko jednak trzeba sobie zapracować zaczynając personal PR odpowiednio wcześniej…

Poradnik Zdrowego Gamera

Marketing Gamingowy od A do Z