Ministerstwo Finansów – doniesienie o łamaniu ustawy hazardowej przez Electronic Arts w grze FIFA19!

Rate this post

Do Służby Celnej, warszawskiego Urzędu Kontroli Skarbowej oraz Ministerstwa Finansów skierowano doniesienie  o łamaniu polskiej ustawy hazardowej przez firmę Electronic Arts w grze FIFA 19.

Komputer Świat i Gamezilla otrzymały informację o doniesieniu złożonym przez kancelarię Transtica. Sprawa dotyczy tzw. lootboksów czyli wirtualnych przedmiotów, które otrzymuje się za prawdziwe pieniądze w formie mikropłatności. Lootboksy dostępne są w grze FIFA 19 w trybie Ultimate Team w skrócie FUT.

“Przeanalizowaliśmy dosyć dokładnie model sprzedaży paczek oferowanych przez EA w grze Fifa i jest on co najmniej niejasny w świetle ustawy o grach hazardowych. Zważywszy na fakt że większość z konsumentów gry to dzieci to jest to wysoce nieetyczne.”Tom Rollauer kancelaria prawna Transtica

Dalej w zgłoszeniu czytamy:

“Z roku na rok EA Sports kładzie coraz większy nacisk na inwestowanie realnych pieniędzy w budowanie składu w FUT. Tegoroczna odsłona gry jest tego najlepszym przykładem. Wpaja młodym ludziom model, w którym za pieniądze można kupić wszystko, a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane. Wszystko to jest stworzone po to, aby zwiększyć sprzedaż punktów FIFA i zakup losowych paczek, które mają znamiona loterii.”

Polska na szczęście znalazła się wśród państw, które podczas wrześniowej konferencji Gambling Regulators European Forum zapowiedziały walkę z elementami hazardowymi w grach wideo. Pierwszym krajem, który zajął się tematem lootboksów była Belgia. W zeszłym roku zakazano sprzedaży lootboksów w grach wyprodukowanych przez międzynarodowych gigantów m.in. Blizzarda, Valve czy 2K Games. Electronic Arts nie podporządkował się zakazowi i sprawa skończyła sie w prokuraturze.

Czekamy z niecierpliwością jaki bieg sprawa będzie miała w Polsce. Gra FIFA jest bardzo popularna wsród polskich dzieci i młodzieży. W nielegalnej loterii na wielką skalę jak podaje kancelaria Transtica uczestniczy co najmniej 200 tys polaków i żaden z nich nie ma świadomości uczestnictwa w nielegalnym hazardzie. Na świecie istnieje już ponad 100 stron internetowych na których można obstawiać esportowe wyniki w praktycznie nieskończonej ilości konfiguracji. Przewiduje się iż globalny esportowy rynek betingowy do roku 2020 ma być wart ponad 23 mld USD. Biorąc pod uwagę fakt, iż rzeczywiście lootboksy mają znamiona hazardu, klasyfikujemy FUT jako nieodpowiedzialną stronę esportu.