MKiDN – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze producentów gier komputerowych!

5/5 - (1 vote)

MKiDN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało projekt ustawy, która zakłada wprowadzenie ulg podatkowych dla producentów gier komputerowych wykorzystujących polski lub europejski dorobek kulturowy.

Według projektu MKiDN, z ulgi podatkowej miałby możliwość skorzystać każdy producent gry komputerowej, która wykorzystuje “polski lub europejski dorobek kulturowy oraz posiada czynniki kulturotwórcze lub innowacyjny charakter”. Przy tym, jak zaznacza Paweł Lewandowski, wiceminister kultury, ulgi nie będą przyznawane grom o charakterze reklamowym lub promocyjnym, hazardowym, zawierającym treści pornograficzne oraz nieprzeznaczonym do komercyjnej dystrybucji.

Wsparcie byłoby udzielane przez trzy lata i obejmowałby 19 proc. kosztów kwalifikacyjnych. Warunkiem przyznania ulgi podatkowej jest poniesienie podczas produkcji gry kosztów o wysokości przynajmniej 100 tys. zł. Ponadto ulgi miałyby być przyznawane producentom, którzy wprowadzili na rynek przynajmniej jedną grę wideo przynajmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku.

Producenci, którzy złożą wniosek o ulgę podatkową, otrzymają do wypełnienia test, w którym będą przyznawane punkty za określone elementy gry, np. polską muzykę, polskie punkty orientacyjne, zatrudnianie pracowników z Polski itd. Aby otrzymać wsparcie, należy zdobyć przynajmniej połowę punktów możliwych do uzyskania w teście, “w tym przynajmniej połowę punktów dotyczących kryteriów: wykorzystuje polski lub europejski dorobek kulturowy i posiada kulturotwórczy lub innowacyjny charakter”.

Ulga podatkowa będzie wynosiła 19 proc. w przypadku podatku CIT, czyli producent gry będzie mógł odpisać cały CIT – podkreśla wiceminister kultury.

MKiDN chce powstrzymać polskich producentów gier przed ucieczką do innych krajów. Jak podkreślił w rozmowie z PAP Paweł Lewandowski, ustawa jest kierowana do “wszystkich twórców gier wideo, którzy w jakikolwiek sposób chcieliby skorzystać z polskiego potencjału kulturowego – np. zabytków, muzyki, aktorów, producentów itd., a także do każdego producenta gry wideo, który chce tworzyć ją w Polsce i jakikolwiek element polskości chce tam zawrzeć, a tym elementem polskości jest na przykład zatrudnienie polskich pracowników”.

Tłumacząc powody powstania projektu, wiceminister Lewandowski podkreślił, że takie rozwiązania powstają w wielu państwach na świecie.

“Jednocześnie obawialiśmy się, że wiele polskich, świetnych firm przeniesie się do innych krajów, ponieważ będą mieli tam lepsze warunki podatkowe. I rzeczywiście nie myliliśmy się, dlatego że jedna z dużych polskich firm, odpowiedzialna za tworzenie grafiki komputerowej czy tzw. cinematyków, praktycznie w całości wyemigrowała do Kanady, więc żeby zapobiec tego typu sytuacjom, żeby zachęcić producentów do tego, żeby budowali polski produkt narodowy, żeby zachęcić twórców z innych krajów, żeby w Polsce zakładali swoje siedziby – po to stworzyliśmy tę ulgę podatkową”.

Stanisław Just, członek zarządu Stowarzyszenia Polskie Gry i Europejskiej Federacji Twórców Gier, powiedział w rozmowie z PAP, że stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło informację o skierowaniu do konsultacji publicznych projektu ustawy. Jak stwierdził:

Przykłady podobnych rozwiązań, które od lat z powodzeniem funkcjonują m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii, pokazują, że jest to jedna z najbardziej skutecznych form wsparcia, realnie wpływająca na wzmocnienie konkurencyjności danego rynku w regionie.

Jego zdaniem w dłuższej perspektywie może się to przyczynić “do znaczącego wzmocnienia pozycji Polski w Europie jako atrakcyjnego miejsca do tworzenia gier wideo”.

Ostatnie wydarzenia wyraźnie wskazują na rosnące zainteresowanie polskiego rządu polskim rynkiem gamingowym. Premier Mateusz Morawiecki podczas targów Poznań Game Arena, oficjalnie zapowiedział start rządowych programów wsparcia dla branży komputerowej.

Źródło: Business Insider Polska