Sztuczna Inteligencja – czy Polska jest gotowa?

4/5 - (1 vote)

O sztucznej inteligencji i jej wpływie na ludzkie życie mówi się coraz więcej. Globalne społeczności coraz chętniej korzystają z technologii opartych na AI. Eksperci Instytutu Kościuszki w partnerstwie z Samsung Polska przygotowali raport Sztuczna inteligencja: Made in Asia, w którym przyglądają się państwom Dalekiego Wschodu i sprawdzają, jak przygotować polskie społeczeństwo na implementację AI na szeroką skalę.

Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja oraz jej samouczące się algorytmy już teraz zmieniają sposób, w jaki pracujemy, podróżujemy czy sprzątamy. Jednak brak wystraczającej wiedzy i objaśnień na ten temat sprawił, że dla wielu potencjalnych użytkowników AI wciąż jest wielką niewiadomą. W efekcie to nie technologia, a poziom gotowości polskiego rynku staje się przeszkodą do właściwej implementacji sztucznej inteligencji.

“Samsung jako lider innowacji i jedna z wiodących spółek technologicznych od kilku lat wdraża przełomowe technologie AI w swoich produktach. Jako firma jesteśmy świadomi naszej roli i konsekwentnie planujemy działania na rzecz pozytywnych zmian także w polskiej gospodarce. Omówione w raporcie przykłady wdrożeń AI w krajach azjatyckich stanowią solidną podstawę i pozwolą nam wypracować dobre praktyki na przyszłość.”Jacek Łęgiewicz, Public Affairs Director, Samsung Electronics Polska

Raport „Sztuczna inteligencja: Made in Asia”

Celem raportu „Sztuczna inteligencja: Made in Asia” jest poruszenie kwestii związanych z wdrożeniem innowacyjnych technologii w realną gospodarkę. Publikacja podzielona została na trzy rozdziały:

  • Sztuczna Inteligencja w służbie zdrowia
  • Inteligentny transport
  • Sztuczna Inteligencja w rolnictwie

Analizie poddano rynek azjatycki wraz z państwami, takimi jak Korea Południowa, Japonia, Singapur czy Malezja. Eksperci chcieli w ten sposób pokazać, że nie tylko światowi giganci, tacy jak Chińska Republika Ludowa czy Stany Zjednoczone mogą wdrażać sztuczną inteligencję na szeroką skalę.

“W wielu sektorach Azja doświadcza dziś unikalnej na skalę światową implementacji AI w życiu codziennym obywateli. Jak pokazują badania, w kolejnych latach stanie się to także udziałem innych regionów, w tym Europy i Polski. Kraje azjatyckie mogą być uznane jako poligon doświadczalny, swoiste laboratorium w zakresie wdrażania różnorodnych rozwiązań AI oraz modeli biznesowych z nimi związanych, a także ich konsekwencji dla gospodarki, rynku pracy oraz kultury.”Robert Siudak, ekspert Instytutu Kościuszki

Żródło: Samsung informacja prasowa

Raport można pobrać tutaj.