Tencent – producent m.in. najpopularniejszej na świecie gry na smartfony Honor of Kings (Arena of Valor) stracił ponad 20 MLD USD ze względu na regulacje chińskiego rządu.
Tencent Holdings Ltd. – to chiński holding inwestycyjny, którego spółki zależne świadczą usługi m.in. w branżach: media, rozrywka, reklama, internet i telefony komórkowe zainwestował w tym roku m.in 632 mln USD w Douyu TV oraz 461 mln USD w konkurencyjną platformę Huya.
Chińskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło nowe regulacje dotyczące wydawania nowych gier w Chinach i ile czasu powinni poświęcić jej obywatele na granie w gry. Decyzja ta będzie miała lawinowy wpływ na Tencent i innych krajowych wydawców, z których wiele jest powiązanych kapitałowo z firmami z USA i Europy.
Rząd Chin w rzeczywistości zabronił wydawania nowych gier przez kilka miesięcy. Do tej pory to chińskie Ministerstwo Kultury decydowało które gry mają zostać wprowadzone na rynek. Nowe regulacje to m.in. wprowadzenie nowej agencji pod nazwą Państwowa Administracja Radia i Telewizji (SART), która również musi wydać swój werdykt, a od marca podobno odmawia wszystkim aplikantom.
W oświadczeniu rząd chiński przytoczył potrzebę zwalczania krótkowzroczności wśród chińskiej młodzieży i zachęcania do większej aktywności na świeżym powietrzu i lepszego odżywiania. Rodzice są również poinstruowani, aby monitorować wykorzystywanie przez dzieci urządzeń elektronicznych i ustalać konkretne ograniczenia czasowe max. 1 godzina dziennie. Dokument opublikowany na stronie internetowej w czwartek obwiniał wysoki poziom krótkowzroczności w związku z dużym obciążeniem grami, rozprzestrzenianiem się telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych oraz brakiem aktywności na świeżym powietrzu i ćwiczeń.
W lipcu zeszłego roku Tencent ogłosił plany ograniczenia czasu gry dla niektórych młodych użytkowników swojej fantastycznej gry fabularnej Honor of Kings (Arena of Valor) , odpowiadając na skargi wielu rodziców dotyczące wysokiego uzależnienia od popularnej gry mobilnej. Ograniczenia pojawiły się w tym samym czasie, kiedy rzecznik partii komunistycznej wypowiadał się bardzo negatywnie na temat gry Honor of Kings, opisując ją jako truciznę, nad którą należy mieć większą kontrolę.
Rosnący poziom przypadków krótkowzroczności w Chinach osiągnął niespotykane dotąd poziomy. Według statystyk National Health Commission dysfunkcję cierpi już ponad 450 mln ludzi z populacji licżącej 1,37 mld.