Amerykański senator Josh Hawles przedstawił plany wprowadzenia ustawy zakazującej mikropłatności w grach mobilnych oraz konsolowych.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez biuro senatora Josha Hawleya, czytamy o projekcie ustawy  „Chroniącej dzieci przed nadużyciami w grach”.

„Media społecznościowe i gry wideo żerują na uzależnieniu użytkowników, odciągają uwagę naszych dzieci od realnego świata i czerpią zyski z rozwijania nałogowych nawyków. Bez względu na zalety tego modelu biznesowego dla branży technologicznej, jedno jest jasne: Nie ma usprawiedliwienia dla wykorzystywania dzieci przez takie praktyki. Kiedy gra jest przeznaczona dla dzieci, twórcy nie powinni mieć możliwości zarabiania na uzależnieniu. A kiedy dzieci grają w gry przeznaczone dla dorosłych, powinny one być zabezpieczone przez kompulsywnymi mikrotransakcjami.” – powiedział senator.

Polecamy krótki film, który tłumaczy proces mikrotransakcji w grach:

Stanley Pierre-Louis  z Entertainment Software Association, w odpowiedzi na orzeczenie senatora oświadczył, że przekaże wszelkie  narzędzia i informacje pozwalające na kontrolę wydatków w grach. Czy sytuacja z Holandii i Belgi powtórzy się i USA potraktują mikrotransakcje jako formę hazardu?

Temat lootboxów nie jest nowy i trwa już od dłuższego czasu. Znaczne przyśpieszenie nastąpiło po głośnych kontrowersjach wokół tytułu Star Wars Battlefront 2, które ostatecznie doprowadziły do całkowitej zmiany systemu monetyzacji. Od tego czasu część branży wycofała się: inne metody zarabiania, takie jak bitwy lub bardziej proste sklepy premium, są również w modzie.